registrace přihlášení newsletter

FOTO 31

fotografie
2017
česky
Autor: Foto

Cena: 159,00 Kč

FOTO 31

Pravděpodobně nejrozšířenějším a nejnebezpečnějším zvířetem, na které městský člověk narazí, je zvíře fotografované. Jeho čeleď zvaná „roztomilí“ žije převážně na sociálních sítích, kde žere nekontrolovatelné množství lajků,” píše ve svém úvodním textu k tématu Martina Grmolenská, které věnujeme zvířatům ve fotografii a jehož hlavní hvězdou je Johan Simen, autor roztomilé krakatice na titulní straně FOTO 31. Zvířátka na fotografii najdete také v oceněném souboru Radka Kalhouse, kterého vám představíme v rámci profilu anebo na snímku Filipa Jandourka, který se ocitl na předměstí Dháky zvaném Ashulia, jedné z nejvíce znečištěných průmyslových lokalit v Bangladéši.

Špičkovou reportážní fotografii nového vydání zastupuje Antonín Kratochvíl a jeho největší gangster, jakého kdy Amerika poznala. Lucas na obchodu s heroinem vydělával milion dolarů denně. Víme to jen díky fotografiím Antonína Kratochvíla, který jej pomohl objevit. Příběh muže podsvětí, kterého Kratochvíl zachytil na svých fotografiích, nadchl režiséra Ridleyho Scotta natolik, že o něm později natočil film, oceněný Oscarem.

Publikujeme dosud nezveřejněné snímky Franka Lucase s textem Václava Vašků, dlouholetého kolegy a přítele Antonína Kratochvíla. Lucas patřil k největším gangsterům v celé americké historii. Proslul mimo jiné tím, že rozbil monopol italské mafie a za války ve Vietnamu se sám stal šéfem podsvětí v newyorském Harlemu. Jeho příběh je jedním z nejvíce fascinujících vyprávění o organizovaném zločinu vůbec. „Ten chlap byl génius. Pašoval heroin z Vietnamu a převážel ho v rakvích zabitejch americkejch vojáků. Letadla americké armády mu ty rakve vozila až pod nos. V době své největší slávy vydělával milion dolarů denně, vypráví o setkání s ním Kratochvíl.

Mezi vzácné hosty čísla můžeme zařadit také fotografa Krzysztofa Gierałtowského, který patří k pamětníkům druhé světové války a Varšavského povstání. Pamatuje si detailně i to, jak vznikaly jeho portréty slavných osobností, a i s odstupem několika desítek let umí příběhy za nimi se zaujetím, krásně a barvitě vylíčit. Jeho zvučný hlas se nesl chodbou Moravské galerie, kde se stále vitální Krysztof Gierałtowski zastavil na své cestě do Bratislavy.