registrace přihlášení newsletter


Křičím: „To jsem já.“ Příběhy českého fanzinu od 80. let po současnost

// Miloš Hroch (PageFive, 2017)


Knižní publikace Křičím: „To jsem já.“, kterou vydáváme v listopadu 2017, bere vůbec poprvé čtenáře na průzkum málo probádané sféry českých fanzinů, tedy neoficiálních amatérských časopisů. Nabízí příběhy těch, kteří se nadchli pro první počítačové hry nebo psali sci-fi povídky, obsesivně sestavovali vlastní žebříčky metalové hudby, hardcore je dovedl na pouliční demonstrace nebo si přáli změnit nastavení společnosti vůči ženám. A ze všeho se svobodně vypsali na stránkách svého časopisu.

Bilingvní publikace Křičím: „To jsem já.“ nabízí na ploše 230stran také unikátní archivní dokumentaci aje rovněž cenným příspěvkem pro zahraniční čtenáře, protože fanzinová kultura mimo angloamerické prostředí není téměř vůbec zmapovaná.

Vydávání fanzinů je nemoc. Nákaza se z Ameriky a klubu fanoušků sci-fi přes britské punkery rozšířila po celém světě a dostala i do Československa. Příznaky a průběh fanzinové horečky v domácím kontextu sleduje Miloš Hroch (Radio Wave) v úvodní eseji. A kniha pak v sedmi kapitolách vypráví několik dobrodružných příběhů těch, co se nakazili –mezi nimi byl i hudební publicista a spisovatel Karel Veselý, který knihu opatřil předmluvou.

Přestože všichni hrdinové a hrdinky knihy pocházejí z rozdílných zázemí, zastávají jiné názory a chovají vášeň pro něco jiného, sdílí jedno – fanziny jsou pro ně vyjádřením vlastní identity, prostorem k sebeurčení. „Publikace má výhodu, že s ní můžeš mávat kolem sebe a křičet to jsem já,‘“ shrnuje v knize esenci takových tiskovin jeden fotograf, představitel nejmladšího proudu fotozinů. Zatímco se vedou diskuze o zániku tištěných médií, mikrokosmos nezávislého tisku se rozpíná – a kniha Křičím: „To jsem já.“, na kterou editorsky dohlížel Pavel Kroulík (Respekt), je vstupní branou do této sféry.

Autoři kapitol: Miloš Hroch (hardcore punk), Ivan Adamovič (sci-fi), Jitka Kolářová (riot grrrl a feminismus), Michal Nanoru, Pavel Turek (fotoziny), Jaroslav Švelch (videohry), Antonín Tesař (komiks) a Viktor Palák (metal)

 

Slavností křest knihy Křičím: „To jsem já.“ se uskuteční 16. listopadu od 19:00 v pražském prostoru Camp, Vyšehradská 51, Praha. Během večera vystoupí projekt Obelisk of Light feat. Molly a kolektiv Endless Illusion.V době tabletů, čteček a všudypřítomných displejů věříme v sílu papírového artefaktu. Chceme podporovat nadané autory, ukazovat světu jejich tvorbu, dávat jí hodnotu, tvar i vůni. Soustředíme se na obrazové i teoretické autorské publikace, monografie, sborníky či autorské ziny v menších nákladech a limitovaných edicích. Jsme otevřeni zajímavým spolupracím a experimentům i větším sériovým projektům.  

Prvním počinem nakladatelství PageFive byla kniha Umělec, vila a bazén, sborník esejů o významu uměleckého vzdělávání v Čechách. Dále jsme vydali autorskou publikaci Graffoman, průřez tvorbou Michala Škapy alias TRONa, a knihu básní o grafickém designu Matěje Moravce Cyan z nebe.

Umělec, vila a bazén


Graffoman


Cyan z nebe


Stručný glosář letenský


Zvláštní okolnosti / Special Circumstances

Páteř 2116


UložitUložitUložitUložit Uložit UložitUložitUložit UložitUložitUložitUložit UložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložit UložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložit Uložit UložitUložit UložitUložit UložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložit UložitUložitUložitUložit Uložit UložitUložitUložitUložit Uložit UložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložit UložitUložit UložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložitUložit