Stromček spotrebný

Knižka Stromček spotrebný sleduje každoročne vznikajúci fenomén v uliciach mesta. Pri smetiakoch sa po Novom roku akumulujú spotrebované vianočné stromčeky, ktoré sú v tomto kontexte chápané ako spotrebný tovar. 

490,00 Kč
S DPH
Počet
Na skladě není dostatek produktů

Knižka Stromček spotrebný sleduje každoročne vznikajúci fenomén v uliciach mesta. Pri smetiakoch sa po Novom roku akumulujú spotrebované vianočné stromčeky, ktoré sú v tomto kontexte chápané ako spotrebný tovar. S vyhodenými stromčekmi sa vytráca sakrálna atmosféra Vianoc a tvorí sa nimi melancholický obraz zbavený emocionálneho náboja, ktorým sú Vianoce presýtené. Pri pohľade na tieto stromčeky/ veci sa otvára spoločenský rituál, ktorý bez kontextu predchádzajúcich udalostí pôsobí absurdne.

Vianočné básničky, ktoré doprevádzajú fotografie vyhodených vianočných stromčekov majú podobnú funkciu samotných stromčekov. Všetky obsahujú slovo Stromček alebo jemu podobné synonymá. Ich zmazanie má umocniť stratu významu celej básne tak, ako gesto vyhodeného stromčeka odzrkadľuje stratu vianočnej atmosféry. Pre texty bola vybraná typografia Volte BOLD, ktorá sedí do celého konceptu jej minimalistickým, ale ráznym štýlom rezu.

Kniha je spracovaná veľmi organicky, kvôli zhmotneniu dotyku s prírodou. Obálka je surová lepenka s potlačou fotografie a vianočnej básne, do ktorej boli neskôr laserom vygravírované prečiarknutia slov vyjadrujúce stromčeky. Žltá farba na obálke bola vybraná vďaka jej neasociatývnym spojením s vianocami, rovnako tak aj žltý predsádkový papier Creative Board yellow 270 g/m2 a niť na zošitie celej knihy. Vnútro knihy obsahuje 56 strán potlačeného recyklovaného papiera SH Recycling 140 g/m2. Papier svojim procesom recyklácie premosťuje na fotografie v knihe a vyhodené stromčeky. Digitálnou potlačou na tento typ papiera vznikla jemná náhodilosť v prevedení kvality fotografií, ktorá bola autorským zámerom. Táto malá neuchopiteľnosť umocňuje celý koncept knihy. Výsledný formát je A4.

Ručne šitá väzba pozostávajúca z 4 knižných zložiek.

Finálne prevedenie knihy je zabalené v sieťke, do ktorej sa balia vianočné stromčeky.

Fotografie a koncept knihy: Lukáš Procházka Grafické spracovanie knihy: Dušan lookin Chmeliar 2019, 2020

1011397

Parametry

Datum vydání
2020
Jazyk
česky
Vazba
Ručne šitá väzba pozostávajúca z 4 knižných zložiek
Velikost
A4
Grafická úprava
Dušan lookin Chmeliar
Fotografie
Lukáš Procházka